Centrum zamówień:
+48 512 109 807

Zagięcie prącia (choroba Peyroniego)

:: Co to jest?
:: Przyczyny
:: Jak można ją leczyć?
:: Leczenie chirurgiczne

Co to jest?

Choroba Peyroniego objawia się jako twardniejąca narośl lub zabliźniająca się tkanka pod skórą członka. Prowadzi to często do bolesnych erekcji i skrzywienia członka. Szacuje się, że 1 mężczyzna na 100 cierpi na chorobę Peyroniego. Zazwyczaj są to mężczyźni pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, ale choroba może dotknąć również 18-latków. Przyczyny choroby Peyroniego nie są dokładnie znane. Ostre przypadki można operować chirurgicznie, w mniej ciężkich przypadkach nie jest konieczna interwencja chirurgiczna, można zastosować ekstender, który w dłuższym okresie wyprostuje penisa. Choroba ta może pozostawić lekkie, ale stałe zakrzywienie lub też miejscowe stwardnienie tkanki. W niektórych przypadkach choroba Peyroniego może być przyczyną zaburzeń erekcji.

Męski członek jest organem cylindrycznym, składającym się z trzech komór: podwójnych ciał jamistych oraz z pojedynczej tkanki gąbczastej. Te trzy komory zbudowane są ze specjalnej tkanki zdolnej do erekcji. Tkanka ta posiada tysiące dużych jam żylnych, które są względnie puste, gdy penis znajduje się w stanie spoczynku. Gdy mężczyzna jest pobudzony, jamy żylne wypełniają się krwią. Wysokie ciśnienie krwi powoduje coś w rodzaju nadmuchiwania, w szczególności ciał jamistych, co sprawia, że naciskają one na osłonkę białawą otaczającą je. To z kolei sprawia, że członek staje się twardy i wydłużony. Skóra penisa jest wystarczająco luźna i elastyczna, aby dostosować się do znacznie zmienionej wielkości penisa w stanie erekcji. Choroba Peyroniego dotyka ciała jamistego, powodując miejscowe zgrubienia i zabliźnienia osłonki białawej. Narośle te najczęściej rozwijają się na spodniej lub wierzchniej stronie penisa. Zgrubiała tkanka pozbawia osłonkę białawą elastyczności w tym miejscu, co w rezultacie powoduje skrzywienie członka.

Przyczyny

Przyczyny choroby Peyroniego nie są dokładnie znane. Obecnie wiele teorii skłania się ku stwierdzeniu, że mogą ją powodować urazy np. podczas stosunku. Niestety, jak większość tematów związanych z ludzką seksualnością, również ten dotyczący odpowiednich pozycji podczas stosunku itp. jest zaniedbany. Wiele pozycji i technik używanych przez mężczyzn podczas stosunku seksualnego nadweręża członek, w ten sposób powstają mikro-urazy. Kiedy tkanka zaczyna się zabliźniać w tym miejscu, blokuje ona dopływ krwi. Zablokowanie dopływu krwi powoduje zaburzenia erekcji lub zakrzywienie penisa w miejscu, gdzie znajduje się blizna po mikro-urazie. Zdarza się, że zakrzywienie jest tak duże, że uniemożliwia ono odbycie stosunku seksualnego. Niektórzy specjaliści uważają, że choroba Peyroniego może być dziedziczona. Trudno to jednak udowodnić, gdyż wielu mężczyzn nie ma pojęcia czy choroba występowała w ich rodzinie. Wiązano również chorobę Peyroniego z lekami podawanymi przy leczeniu wysokiego ciśnienia - beta-blokerami.

Jak można ją leczyć?

W leczeniu stosuje się bardzo wiele metod, ale ponieważ przyczyny choroby nie są sprecyzowane, nie można też ustalić jednej, odpowiedniej strategii leczenia. Do najczęściej stosowanych w chorobie Peyroniego form leczenia należą: jest podawanie witaminy E, ze względu na jej przeciwutleniające własności.

  • Witamina E - ze względu na jej przeciwutleniające własności, leczenie znane od 1948 roku, średnio skuteczne;
  • Potaba (para-aminobenzoesan potasu) - powoduje zmniejszenie bólu, niekiedy ograniczenie wzrostu płytki;
  • Tamoksyfen - hamuje odczyn zapalny, przynosi poprawę we wczesnym okresie choroby;
  • kolchicyna - zastosowana we wczesnej fazie choroby hamuje wzrost płytki, zmniejsza zniekształcenie prącia (30% chorych) i bolesność (90% chorych;
  • Werapamil - stosuje się miejscowo (wstrzyknięcia w obręb płytki). Poprawa funkcji płciowych oraz zmniejszenie skrzywienia prącia;

Leczenie chirurgiczne

Zanim zacznie rozważać się możliwość operacji, choroba musi stabilizować się w okresie jednego roku. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych operacji, gdy okaże się, że organizm jest w stanie sam poradzić sobie z chorobą. Operacji powinni być poddawani tylko mężczyźni, którym zakrzywieni penisa uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Operacja nie jest zalecana, jeżeli pacjent posiadający zakrzywienie jest w stanie odbywać stosunki. W tym wypadku powinno rozważyć się terapię witaminową przy użyciu witaminy E lub zastosowanie specjalnego urządzenia rozciągającego tkankę. Chirurdzy szacują stan pacjenta na podstawie zdjęć bocznych i górnych robionych przed operacją. Najważniejsze pytanie, jakie sobie stawiają brzmi: „Jak sztywny jest penis za blizna?". W ten sposób można ustalić, czy oprócz prostowania należy wykonać jeszcze inny zabieg. Procedura Nesbit to standardowy sposób leczenia choroby Peyroniego. Polega ona na zwężeniu części członka niedotkniętej chorobą, aby skorygować deformację. Z części zdrowej pobierane są fragmenty, tak, że w rezultacie penis staje się prosty. Jak w większości operacji, tak i w tej procedurze istnieje możliwość pewnych powikłań, m. in. pooperacyjne zaburzenia erekcji, skrzywienie w drugą stronę na skutek nadmiernej korekcji, blizny, niewrażliwość żołędzi lub całego penisa, podskórne zakrzepy krwi, infekcje ran. Ważne jest, aby poinformować pacjentów, że operacja nie usunie istniejących zgrubień. Tkanka jest po prostu przemieszczana, aby zniwelować różnice wytworzone przez zgrubiałą narośl. Inną opcją jest metoda ‘plikacji'. Zamiast przycinania krawędzi, jak w przypadku metody Nesbit, tkanki są zaciskane razem za pomocą wielu pętli szwów. Efekty są właściwie takie same jak w przypadku procedury Nesbit, jednak w mniej inwazyjny sposób. Metoda ta jest również pomocna w leczeniu wrodzonych zakrzywień członka, chociaż są one raczej rzadkie u młodych mężczyzn. Możliwe jest również usunięcie zgrubiałej płytki i użycie przeszczepów sztucznego materiału, jak np. Gore-Tex, lub też własnej skóry pacjenta. Gore-Tex, materiał popularny w przemyśle odzieżowym - wodoodpornych ubraniach, znalazł także zastosowanie w przeszczepach. Początkowo został on wynaleziony jako izolacja na kable, teraz ma wszechstronne zastosowanie.
góra strony
Podaj swój login i hasło
Login

Hasło

zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

Nie masz konta?
Zarejestruj się ZA DARMO