Centrum zamówień:
+48 512 109 807

Prostata

Czym jest prostata?


Prostata to gruczoł wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Produkuje ona część płynu wchodzącego w skład spermy, który umożliwia jej przemieszczanie się podczas orgazmu. Normalnie prostata jest dość mała - jest prawie takiej samej wielkości i kształtu jak kasztan. Położona jest w przedniej części odbytnicy, poniżej pęcherza moczowego, otacza ona przewód moczowy transportujący mocz z pęcherza do ujścia cewki moczowej. Prostata zbudowana jest z w 30% z tkanki mięśniowej, reszta to tkanka gruczołowa.Starzenie się a prostata

W miarę jak mężczyzna starzeje się, jego prostata może się powiększać. Stan ten nosi nazwę łagodnego przerostu (rozrostu) prostaty / stercza / gruczołu krokowego lub gruczolak prostaty (stercza), (BPH - Benign Prostatic Hyperplasia).

Przed osiągnięciem wieku 70lat, 40% mężczyzn będzie mogło z łatwością wyczuć prostatę podczas samodzielnego badania. Jeżeli prostata staje się zbyt duża, może ona wywierać nacisk na pęcherz moczowy i w ten sposób zmniejszać ciśnienie przy oddawaniu moczu.

Powiększenie prostaty i problemy z oddawaniem moczu nie oznaczają jeszcze, że masz raka; możesz mieć łagodny przerost prostaty, infekcję lub inny problem natury urologicznej. Należy zwrócić uwagę, że łagodny przerost prostaty nie jest stanem rakowym, ani też nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka. Jednak mężczyźni mogą mieć zarówno łagodny przerost prostaty jak i raka prostaty jednocześnie.

Częste choroby prostaty to:

  • Łagodny przerost prostaty
  • Zapalenie gruczołu krokowego
  • Rak prostaty

Każda z nich w inny sposób działa na prostatę.

Jeżeli interesuje Cię ten temat pobierz e-book
góra strony
Podaj swój login i hasło
Login

Hasło

zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

Nie masz konta?
Zarejestruj się ZA DARMO