Centrum zamówień:
+48 512 109 807

Potencja - Przyczyny

Zaburzenia erekcji nie są chorobą a jedynie mogą być objawem choroby, dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny tych zaburzeń i odpowiednie ich leczenie.
Około 85 % wszystkich zaburzeń erekcji może wynikać z uwarunkowań fizycznych (organicznych), natomiast czynniki psychologiczne odpowiadają za 10% przypadków. Jednak w wielu sytuacjach w grę wchodzą obydwa te czynniki. Pozostałe 5% to przypadki, w których nie jest znane źródło nieprawidłowość.

Przyczyny fizyczne

Cukrzyca - może powodować uszkodzenie nerwów (neuropatia) oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych dostarczających krew do penisa. Dwóch na trzech mężczyzn chorych na cukrzycę może zostać dotkniętych zaburzeniami erekcji.

Choroby naczyniowe - Arterioskleroza (stwardnienie tętnic), choroba serca lub wylew, nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) oraz wysoki poziom cholesterolu, wszystkie te czynniki wpływają na przepływ krwi do i z penisa. Choroba naczyniowa jest najczęstszą fizyczną przyczyną zaburzeń erekcji.

Choroba Peyroniego to włóknienie osłonek ciał jamistych prowadzące do obkurczania się ich powięzi, co w efekcie prowadzi do zaburzonej i bolesnej erekcji. Także skrzywienia członka w czasie erekcji.

Schorzenia neurologiczne - urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, zwyrodnienie nerwów wynikające z cukrzycy lub alkoholizmu.

Problemy hormonalne - niski poziom męskiego hormonu testosteronu może powodować zaburzenia erekcji.

Zabiegi chirurgiczne - operacje chirurgiczne raka okrężnicy, odbytnicy lub prostaty, a nawet radioterapia w okolicy miednicowej mogą powodować uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, co może wywołać zaburzenia erekcji.

Urazy - rdzenia kręgowego oraz złamania miednicy.

Schorzenia przewlekłe - trzy czwarte mężczyzn z przewlekłą niewydolnością nerek ma zaburzenia erekcji.

Skutki uboczne przyjmowanych leków - istnieje długa lista leków wydawanych na receptę i leków sprzedawanych bez recepty, których potencjalnym skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia erekcji. Jeżeli zauważysz problemy ze wzwodem po rozpoczęciu przyjmowania nowego leku, zapytaj lekarza o możliwe skutki uboczne leku oraz o dostępność ewentualnych alternatyw i rozwiązań.

Przyczyny psychogenne

Czynniki psychogenne dzieli się na trzy kategorie: czynniki predysponujące, przyspieszające i podtrzymujące. Predysponujące czynniki psychogenne pojawiają się przed wystąpieniem zaburzeń wzwodu. Natomiast czynniki przyspieszające mogą zapoczątkować zaburzenia erekcji. Podtrzymujące czynniki psychogenne powodują, że zaburzenia erekcji stają się trudniejsze do pokonania.

Niepokój co do swojej sprawności - gdy mężczyzna jest niepewny swojej sprawności seksualnej, może to mieć wpływ na jego funkcję erekcji.

Stres - sytuacje stresowe mogą wpływać na sprawność seksualną.

Depresja - mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą do pewnego stopnia popadać w depresję, a mężczyźni mający depresję mogą również cierpieć na zaburzenia erekcji.

Problemy w związku - napięcia w kontaktach z partnerką, związane z samymi kwestiami seksualnymi lub innymi, na przykład problemy finansowe, rodzinne - mogą negatywnie wpływać na zdrowie seksualne.

Styl życia

Alkohol - Spożycie dużej ilości alkoholu ogranicza zdolność do uzyskania erekcji. Długotrwałe, nadmierne spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenia nerwów i wątroby oraz zachwianie równowagi hormonalnej.

Bierny styl życia - brak aktywności fizycznej może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Palenie tytoniu - mężczyźni, którzy palą, są bardziej zagrożeni wystąpieniem u nich zaburzeń erekcji, wskazują na to badania kliniczne.


góra strony
Podaj swój login i hasło
Login

Hasło

zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

Nie masz konta?
Zarejestruj się ZA DARMO