Centrum zamówień:
+48 512 109 807

Opryszczka

1 na 10 mieszkańców Wielkiej Brytanii zarażony jest wirusem opryszczki, przy czym większość nie wykazuje żadnych symptomów. Pierwszą oznaką infekcji jest zaczerwienienie i uczucie swędzenia w miejscu, gdzie wirus miał kontakt ze skórą. Około 2-20 dni później, zaczynają rozwijać się pęcherze - najpierw małe piekące, następnie wrzody z płynem. Wysychają one i stają się strupami, po około 3 tygodniach znikają. Od tego czasu, w zależności od stanu twojego systemu odpornościowego, mogą, ale nie muszą wystąpić nawroty, którym towarzyszy gorączka, spuchnięte gruczoły i ból w zainfekowanej okolicy. Nawet, jeżeli objawy te pojawiają się kilkukrotnie zawsze ustąpią samoczynnie. Wirus zostanie z tobą przez całe życie.

Wirus przenosi się zazwyczaj przez kontakt z płynem pochodzącym z owrzodzeń a żołędziem, wnętrzem jamy ustnej, cewką moczową, pochwą lub odbytem. Myślisz może, że aby uniknąć choroby należy wystrzega się kontaktu z osobami mającymi widoczne owrzodzenia. Po pierwsze ranki te nie zawsze są widoczne - mogą rozwinąć się na łechtaczce, na odbycie itp. Nie możesz więc być pewny, że w zakamarkach ciała partnera nie czai się gdzieś owrzodzenie. Osoba zarażona może przekazywać wirus również w okresach, kiedy owrzodzenia ustępują. Wirus może łatwo przedostać się przez skórę bez twojej wiedzy.

Teoretycznie istnieją dwa rodzaje opryszczki - ustna i genitalna, ale podział ten w praktyce właściwie nic nie oznacza. Nie licz więc na to, że całując kogoś, kto ma opryszczkę jamy ustnej nie zarazisz się genitalną i odwrotnie. Możesz poddać się testowi na wykrycie obecności wirusa opryszczki. Jeżeli tak, możesz zastosować lek o nazwie Zovirax, który pomoże ci zwalczyć wirusa. Jako odpowiedzialny partner seksualny, nigdy nie powinieneś mieć stosunków, gdy pojawiły się owrzodzenia, nawet przy użyciu prezerwatywy. Dlaczego? Po prostu, dlatego, że kondomy nie oferują dostatecznego zabezpieczenia przed zarażeniem. Stres to jeden z najważniejszych czynników wpływających na to, jak często pojawiają się nawroty choroby i jak poważnie wyglądają. Rozważ więc terapie antystresową i dobre dodatki żywieniowe.

Więcej informacji (ang.): www.herpes.org.uk

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, podejrzewasz że jesteś nosicielem lub chcesz porozmawiać o swoim problemie intymnym, zapraszamy na stronę
http://www.intymnosc.pl/klub/zapytaj-ekspertow

 

góra strony
Podaj swój login i hasło
Login

Hasło

zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

Nie masz konta?
Zarejestruj się ZA DARMO