Centrum zamówień:
+48 512 109 807

HPV

Według książki Em & Lo, zakażona jest nim 1 na 4 kobiety. A co nawet bardziej zadziwiające, więcej niż 3 na 4 osoby aktywne seksualnie zarazi się wirusem w jakimś momencie swojego życia. Jednak HPV nie jest szczególnie dobrze znanym wirusem, ponieważ większość zakażonych osób nie ma żadnych symptomów, wirusa w wielu przypadkach nie można wykryć przez testy. Jak działa HPV? W większości powoduje narośle na genitaliach lub rakowe zmiany w komórkach łechtaczki (rzadziej odbytu, sromu czy penisa).

Problemy w przypadku HPV sprawia fakt, że czas między zakażeniem a pojawieniem się narośli na genitaliach jest całkowicie nieprzewidywalny, tak więc możesz nigdy nie dowiedzieć się, od kogo się zaraziłeś. Co więcej, nie będziesz nawet świadomy tego, że przekazujesz wirusa dalej, ponieważ infekcja przebiega bezobjawowo, w zależności od twojego systemu immunologicznego. Prezerwatywa nie koniecznie musi cię ochronić przed infekcją wirusem HPV, przynajmniej nie w przypadku, gdy wirus umiejscowił się naokoło moszny lub sromu twojego partnera. Oznacza to również, że wcale nie musi mieć miejsce penetracja, aby doszło do zakażenia.

Jeżeli pojawią się u ciebie narośle, warto jest się nimi odpowiednio zająć - mogą wyglądać okropnie, a chociaż mogą również zejść samoczynnie nigdy nie możesz być tego pewien. Leczenie również zredukuje ryzyko, że możesz przekazywać infekcję dalej. Zazwyczaj są one widoczne i pojawiają się na penisie, mosznie lub sromie. Jednak, ponieważ różne inne choroby mogą objawiać się podobnie, musisz skontaktować się z lekarzem dla postawienia trafnej diagnozy. Złą nowiną jest to, że jeżeli jesteś zwolennikiem seksu oralnego, narośle mogą rozwinąć się na gardle i w jamie ustnej - a w tym przypadku, jak mi się wydaje, ludzie mają zazwyczaj problem z zidentyfikowaniem ich przyczyny. Na szczęście nietrudno jest usunąć taką narośl.

W związku z tym, że trudno jest ustalić, kto ma, a kto nie ma HPV, możesz zastanawiać się, co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko infekcji. Pierwszą rzeczą jest: unikać kontaktu z osobami, które posiadają narośle na genitaliach. Następnie, zawsze używaj prezerwatywy, ponieważ może ona ochronić skórę najbardziej narażoną na kontakt. Trzecia rzecz to porozmawianie z partnerem i poinformowanie go o tym, że miałeś narośle na częściach intymnych. Hmm... może być trudno mówić o takich rzeczach podczas zwykłej rozmowy towarzyskiej, a ponieważ wirus HPV jest tak popularny, możesz nawet nie uważać tego za konieczne. Poinformowanie partnera, jednak, daje mu możliwość wyboru, czy chce czy też nie chce uprawiać z tobą seks.

Bardziej ostre odmiany HPV mogą powodować powstawanie nienormalnych zmian przednowotworowych w obrębie łechtaczki. Jednak, co roku wykonywany rozmaz wyklucza ryzyko, że rak rozwinie się bez wiedzy kobiety. Dobrą nowiną jest również to, że komórki przednowotworowe samoczynnie mogą powrócić do normalnego stanu lub zginąć na długo zanim mogą stanowić poważny problem. Leczenie tych zmian przynosi najlepsze rezultaty, gdy są one wykryte wcześnie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej choroby, podejrzewasz że jesteś nosicielem lub chcesz porozmawiać o swoim problemie intymnym, zapraszamy na stronę
http://www.intymnosc.pl/klub/zapytaj-ekspertow

 

góra strony
Podaj swój login i hasło
Login

Hasło

zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

Nie masz konta?
Zarejestruj się ZA DARMO