Prostata - Badanie prostaty

piotrs62 - Czw 12 Mar, 2009
Temat postu: Badanie prostaty
Mam pytanie mam podejrzenia lekarza że mogę mieć prostatę bo mam krew w moczu zrobiłem badania PSA CAŁKOWITY wynik mam 1,5 poniżej 4,0 to dobrze czy źle ??? mam też skierowanie na USG.Jak zrobię badanie USG.to dopiero mam się z głosić do urologa i on dopiero mnie zbada ale mam czarne myśli i czy może ktoś mi podpowiedzieć co do wyniku PSA.może się w tedy uspokoję bo całkowitą pewność czy mam raka prostaty dopiero będę miał na początku kwietnia najgorsza jest ta niepewność z góry dziękuję.
3tom - Czw 12 Mar, 2009

Prawidłowy poziom PSA wynosi od 0 do 4. Czyli Ty masz prawidłowy wynik.
andrzejgadar - Czw 12 Mar, 2009

Cytat:
Mam pytanie mam podejrzenia lekarza że mogę mieć prostatę

Wszyscy mężczyźni mają prostatę.
Norma dla Twojego wieku wynosi 2,5 czyli PSA miałbyś w normie.
A nerek i reszty układu moczowego nie badali?

piotrs62 - Czw 12 Mar, 2009

Dzięki trochę się uspokoiłem, byłem u urologa tylko z podstawowymi wynikami krwi i moczu.Mam krew w moczu i dlatego lekarz podejrzewa u mnie raka prostaty i skierował mnie na badania PSA i USG. Czekam tylko teraz na badanie USG.Mam jeszcze pytanie jak mogę o to prosić ,czy badanie PSA to jest badanie na komórki rakowe całego ciała czy mam raka? czy to jest tylko na badanie komórek raka prostaty. Jak się okaże że nie mam prostaty to będę chciał jeszcze z badać jelito grube czy tam nic nie ma ?Czy ta krew może być też od żołądka bo mam silną zgagę.Zbadam jeszcze nerki tylko po kolei Może macie inne jeszcze podejrzenia żeby coś zbadać ,muszę znaleźć przyczynę krwi w moczu z góry dziękuję.
andrzejgadar - Czw 12 Mar, 2009

Cytat:
Jak się okaże że nie mam prostaty to będę chciał jeszcze z badać jelito grube czy tam nic nie ma

Napewno masz, każdy facet ma prostate :) Poza tym, co jelito grube ma do moczu?

PSA jest to antygen produkowany w prostacie, gdy masz przerost prostaty, masz więcej komórek które owy antygen produkują, więc jego stężenie we krwi staje się większe.

Masz skierowanie na USG prostaty czy całego układu moczowego?
Żołądek napewno nie jest przyczyną obecności krwi w moczu (przypomnij sobie budowę układu pokarmowego i moczowego (materiał szkoły średniej)).

Powinieneś zrobić badania układu moczowego- nerek (może masz uszkodzone np. przez kamienie), moczowody, pęcherz i cewkę.
Może masz gorączkę? to wskazywało by na stan zapalny.

piotrs62 - Czw 12 Mar, 2009

Dzięki za odpowiedź ,ja po tylu latach pierwszy raz robię badania tego typu nie lubię chodzić do lekarza,ale w końcu się przełamałem i za ciosem chcę z badać jelito grube bo mam dużo znajomych co chodzi zworkę na kał faktycznie jelito grube nie ma nic spólnego z moczowodem ale jak lekarz powiedział mi że prawdopodobnie mam raka prostaty to przestałem myśleć racjonalnie i nie myślę trzeźwo.Gorączki nie mam nic mnie nie boli a na badania z decydowałem się po programie w telewizji na ten temat.A co do USG z tego wszystkiego nie wiem czy to tylko na prostatę czy na całą jamę brzuszną z układem moczowodu bo nie mogę odczytać co pisze na skierowaniu ? Nie żałuję że się z decydowałem na te badania pomimo strachu wiem teraz że to warto Dzięki
Stefan007 - Pon 08 Cze, 2020

Dzięki za informację
juansto - Wto 11 Sie, 2020

Panowie stary temat. Ale jak obecnie wyglada badanie prostaty? Coś sie zmieniło?
MMalta - Czw 13 Sie, 2020

Jako student kierunku lekarskiego potwierdzam nic się nie zmieniło. Badanie per rectum dostarcza medykowi mnóstwa informacji, nie tylko o prostacie. Zresztą znana od wieków łacińska maksyma mówi: "Medicus sapiens semper digitum suum in ano tenet”, co oznacza:" Mądry lekarz zawsze wprowadza palec do odbytu".
onesa - Pią 14 Sie, 2020

Nie ma się równiez czego wstydzić. Dla takiego lekarza to codzienna praktyka oraz do pacjenta podchodzi w sposób totalnie fachowy oraz medyczny.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group