Luźne dyskusje o męskich sprawach - PrEP

pelesos - Nie 03 Sty, 2021
Temat postu: PrEP
PrEP jest to profilaktyka przedekspozycyjna zakażenia wirusem HIV (ang. Pre-exposure Prophylaxis). Polega na przyjmowaniu leku, który ogranicza ryzyko zakażenia wirusem HIV. Profilaktyka PrEP dedykowana jest dla osób dorosłych podejmujących ryzykowne, niezabezpieczone zachowania seksualne.

PrEP stosuje się u osoby, która:

* podejmuje przygodne, ryzykowne kontakty seksualne (hetero, homo, bi, inne)
* w ciągu ostatniego roku miała rozpoznaną chorobę przenoszoną drogą płciową
* stosuje środki odurzające, narkotyki, alkohol i podejmuje pod ich wpływem ryzykowne kontakty seksualne
* ma stałego partnera seksualnego zakażonego wirusem HIV nieleczonego przyczynowo
* podejmujące przygodne, ryzykowne kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HIV
* miała zastosowaną profilaktykę poekspozycyjną (PEP) po ryzykownym kontakcie seksualnym
* świadczy komercyjne usługi seksualne
* inne

onesa - Pon 04 Sty, 2021

Dziękuje za informacje, szczerze powiedziawszy nie słyszałam o takiej akcji.

Można wiedzieć jaka jest skuteczność takiej profilaktyki? Na ile % coś takiego ogranicza ryzyko zakażenia sie wirusem ?

pelesos - Pon 04 Sty, 2021

Były przeprowadzane duże badania, przede wszystkim na grupie osób homoseksualnych, które dowiodły o blisko 100% skuteczności takiej profilaktyki. Zalecane jest używanie PrEP i prezerwatywy.

PrEP można stosować:
1 - w schemacie na żądanie (jeżeli stosunki są rzadko np. 1-2 w miesiącu) czyli 2 tabl. przez seksem i po 24 i 48 godzinach po seksie
lub
2 - w schemacie ciągłym codziennie 1 tabl. jeżeli seks jest często

Na zachodzie między innymi w Londynie, Paryżu, Berlinie jest to bardzo popularna metoda profilaktyki zakażenia HIV, w Polsce raczkuje.

Najważniejsza jest świadomość, że jest taka metoda zapobiegania. Czy ktoś ją stosuje, czy nie, to już indywidualny wybór.

juansto - Wto 05 Sty, 2021

W takim razie skuteczność bardzo wysoka. Czy środek ma jakieś skutki uboczne? Przez jak długi czas mozna go przyjmować?
Jest to coś co można brać na stałe czy jedynie okazyjnie?

toton - Czw 07 Sty, 2021

Dzięki za informacje, szczerze powiedziawszy nie wiedzialem o czymś takim.
pelesos - Nie 10 Sty, 2021

Co do skutków ubocznych ... po każdym leku mogą. Ja ich jednak nie obserwuję. Zalecam większe picie płynów/ wody.

Zapraszam do poczytania np. na mojej stronie www.prepmed.pl

betor - Pon 11 Sty, 2021

Dzięki za info
toton - Czw 14 Sty, 2021

Sam nie skorzystam bo takie sytuacje nie są dla mnie częste ale oczywiście dobrze jest wiedzieć.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group